/  Föredragsserie: Tid, plats och rum – konstnärliga utblickar
Föredragsserie: Tid, plats och rum – konstnärliga utblickar

Föredragsserie: Tid, plats och rum – konstnärliga utblickar

9 november 18:00 - 19:00

Föredraget hålls på Hallands Konstmuseum i Halmstad

Konstnärer på stranden. Nakna män, fotografi och kreativitet vid sekelskiftet 1900  Patrik Steorn

Med utgångspunkt i sin avhandling Nakna män: Maskulinitet och kreativitet i svensk bildkultur 1900-1915 berättar Patrik Steorn om temat ”konstnärer på stranden, nakna män, fotografi och kreativitet vid sekelskiftet 1900”.
Patrik Steorn är konstvetare och chef för Göteborgs konstmuseum.

Om föredragsserien

Under året publicerar Hallands kulturhistoriska museum boken Konstnärskolonin Varbergsskolan och Hallands Konstmuseum boken Konst, kamratskap och doft av hav-Söndrum 1944-56. Konstnärers längtan till och skildring av specifika platser utgör därför temat för en gemensam föredragsserie under hösten 2022. I serien ingår fem föredrag med olika infallsvinklar under rubriken Tid, plats och rum – konstnärliga utblickar.

Biljett till föredrag ger också fri entré till museet. Den som inte har möjlighet att närvara fysiskt kan köpa biljett till digital sändning av föredragen.

Pris 100 kr (digital medverkan 50 kr)

Klicka här för att köpa biljett (Släpps i augusti)

Läs mer om föredragen

14 september

Konst, kamratskap och doft av hav – Söndrum 1944-56 – Annelie Tuveros

21 september

Konstnärskolonin Varbergsskolan  Åsa Axberg 

12 oktober

Ett kvinnligt perspektiv på konstnärers resande kring Medelhavet under mellankrigstiden  Jessica Sjöholm Skrubbe

9 november

Konstnärer på stranden. Nakna män, fotografi och kreativitet vid sekelskiftet 1900  Patrik Steorn

7 december

Söndrumkolonin och scenografikonsten  Astrid von Rosen